5. Pokaz Niezależnych Teledysków na festiwalu Cinemaforum

 
OI! BRYGADA "Acodinka" - reż. Paweł Borowski
 
Reżyseria Paweł Borowski [HiFilm.pl]
Operator Obrazu - Damian Miszewski
Kierownik Produkcji - Jacek Strupiński
Montaż - Adam Skrzypczyński
https://www.facebook.com/OiBrygada
https://oibrygada.bandcamp.com/  
 
TYMON & THE TRANSISTORS feat. KATARZYNA NOSOWSKA "Autopilot " - reż. Magdalena Załęcka
 

Zdjęcia – Maciek Martyka
Scenografia – Magdalena Mojsiejuk
Charakteryzacja – Alicja Pytka
Montaż – Bartosz Gajek / Editor Mostly
 
ULICA PIĘKNA "Życie aż do śmierci" - reż. Daniel Kozakiewicz, Piotr Koper, Andrzej Kowalski
 

Zdjęcia: Piotr Koper i Andrzej Kowalski  
Montaż: Daniel Kozakiewicz, Piotr Koper
Projekt założony przez Daniela Kozakiewicza skupiający artystów i profesjonalistów w celu tworzenia niezależnych i alternatywnych dzieł. Angażując artystów zajmujących się różnymi dyscyplinami i gatunkami stwarza się przestrzeń, w której następuje wspólna inspiracja. Wymiana doświadczeń w trakcie procesu twórczego pozwala na pokonywanie barier, które każdy sam sobie stawia w codziennym działaniu. Muzyka, która jest uniwersalnym językiem daje możliwość wszystkim uczestniczącym w procesie twórczym na eksperymentowanie ze swoim talentem. Każdy wnosi do projektu swoje doświadczenia, dzieli się nimi, uczy innych oraz zdobywa unikalną wiedzę na swój temat i innych. Proces twórczy jest sam w sobie celem wszystkich działań, a efekt końcowy oczywistym „skutkiem ubocznym”.
W utworze tym twórcy odważyli się połączyć takie gatunki jak hip-hop, world music, rock, pop latino, operę, mazura, soul i salsę. Także w obrazie spotykamy eklektyzm: połączenie klasycznego obrazu filmowego, dokumentalnego, animacji oraz elementów komunikacji z mediów społecznościowych i urządzeń mobilnych. Tekst piosenki oraz scenariusz teledysku opowiada o codzienności w dzisiejszym świecie, ale zwraca uwagę na afirmację życia. W pewnym sensie jest to manifest wartości, do których wszyscy dążymy i problemów, z którymi na co dzień się borykamy. Narracja zawiera wiele prowokacji, które w sposób przewrotny prowadzą odbiorców przez labirynt dzisiejszego świata. Piosenka i teledysk „Życie aż do śmierci” jest debiutem tej grupy. Do tej pory zaangażowało się w projekt ponad 50 osób.
 
GADABIT feat DJ JAROZ "Robaki" - reż. Kuba Kitajewski
 
 
Zamysł ogólny : Kuba Kitajewski i  Łukasz Indyk
Reżyseria i realizacja : Kuba Kitajewski
Jakub Kitajewski - filmowiec samouk z Tarnowa, realizacją wideoklipów zajmuje się od 2008r. Współpracował z takimi artystami jak Fokus, Gadabit, Need more clouds, Wasabi.
Krakowska grupa Gadabit wychodząc od hip hopu sięga po różne środki, miesza stylistyki (hip hop, soul, reggae, jazz, blues, ethno-world). To odważna zabawa konwencjami, której efektem jest fusion o dużym stopniu odrębności od hip hopowego mainstream’u. Gadabit pozostaje jednak wierny tej tradycji, kultywując naczelną dlań wartość: opowieść.
Na scenie zespół współtworzy aż ośmiu muzyków , zarówno  wybitnych reprezentantów młodej sceny jazzowej jak i filarów sceny hip-hop : Ind (rap), K-oui (samplery),Qban (conga), Stanisław Słowiński (skrzypce), Jakub Płużek( piano), Justyn Małodobry(bas), Adam Stępniowski (perkusja) Dj FEEL-X (gramofony).
 
NATALIA MOSKAL "Foreign Stranger" - reż. Filip Hillesland
 
 
Natalia Moskal -23 letnia wokalistka i autorką tekstów tworząca szeroko pojętą muzykę elektroniczną. W swojej twórczości kładzie duży nacisk na różnorodność i uważa, że kontrast jest dużą zaletą. Nie jest osobą skupioną na jednej stylistyce, jednej estetyce czy też jednej pasji. W 2014 roku rozpoczęła współpracę z Bartoszem Dziedzicem - kompozytorem i producentem płyt takich artystów jak Monika Brodka („Granda”) czy Artur Rojek („Składam się z ciągłych powtórzeń”). Obecnie przygotowuja materiał na płytę wraz z Łukaszem Maronem – DJ i producentem. Zimą planuje wydać swój debiutancki album. Utwór „Foreign Stranger” był jej pierwszym singlem, bardzo osobistą piosenką w nowoczesnej aranżacji. Ten utwór i teledysk promował pierwszą EPkę Natalii, zatytułowaną „Anguana” wyprodukowaną przez Marka Dziedzica (producenta takich płyt, jak „Migracje” Meli Koteluk, czy „Volcano” Sorry Boys) oraz przez Łukasza Marona.
Teledysk został stworzony we współpracy ze studentami Warszawskiej Szkoły Filmowej. W całym projekcie ważne było to, aby video zostało stworzone przez osoby młode i kreatywne, które mają innowacyjne pomysły i świeże spojrzenie na sztukę. Teledysk został wyreżyserowany przez studenta WSF, Filipa Hilleslanda. W teledysku wykorzystane zostały nowatorskie metody techniczne, efekt multiplikacji, który udało się nam osiągnąć dzięki montażowi oraz grafice stworzonej od podstaw przez Malwinę Wodzicką, montażystkę, również studentkę WSF.
 
HUMAN RIGHTS "Dzikie Życie" - reż. petr (underground factory)
 
 
HUMAN RIGHTS to zespół oraz tytuł debiutanckiego wydawnictwa, niekoniecznie debiutujących gości z miasta nad Wisłą. Towarzyskie spotkanie pięciu facetów, z których część maczała wcześniej palce w hc/punkowo/nois'owej formacji IŁ-62, a pozostali udzielali się w blackned/death/metalowym SOULLESS CARNAGE. Powodem nagrania materiału była chęć uratowania przed zapomnieniem kilku numerów, które wydawały się warte ocalenia oraz irytacja na coraz bardziej nachalne próby manipulacji, zmiany priorytetów a także coraz bardziej powszechne szczucie jednych ludzi na innych tylko ze względu na różnice płci, poglądów, wyznaniowe czy narodowościowe.
Human Rights to dzika muzyka oraz pozytywne i proste w przekazie teksty, w których mowa o wolność, szacunku, współczuciu, tolerancji - tym wszystkim o czym coraz częściej zapominamy przygniatani obłędem, wulgarnością, brutalną i zakłamaną rzeczywistością.
Materiał video przygotowany w sposób amatorski / D.I.Y. idea (Do it yourself)
Muzyka i słowa: HUMAN RIGHTS
Realizacja: petr (underground factory)
 
JAAA! "Vor" - reż. Roman Przylipiak
 
 
Bardzo metaforyczna realizacja podróży zagubionego kosmonauty, przemierzającego galaktyki w poszukiwaniu lepszego świata. Przez przypadek ląduje w Warszawie.
 
KULTURA WIEKU ATOMOWEGO "Kto zabił Kota Filemona" - reż. Pabloski
 
 
Kultura Wieku Atomowego to kapela, w której liczy się zarówno dobra zabawa, jak i konkretny, zaangażowany przekaz. Prezentowany utwór jest chyba pod tym względem najlżejszy gatunkowo.
Po pierwsze KULTURA - grzeczne z nas chłopaki. Uważamy, że nawet podczas rozmów na takie tematy jak sztuka nowoczesna i gra reprezentacji w piłkę kopaną, należy dbać o dobre maniery. Dlatego zwracamy uwagę na teksty. Czy będzie to krytyka społeczna, czy też coś osobistego, staramy się, żeby było to podane ze smakiem.
Po drugie WIEKU - lata to u nas temat drażliwy. Zdecydowanie wolimy wiosnę: "w marcu jak w garncu", "kwiecień plecień"... I taka jest nasza muzyka - wszystkiego w tym po trochu. Jednak punk jest nam najbliższy.
Po ostatnie ATOMOWEGO - to energia udzielająca się podczas grania zarówno na próbach, jak i na żywo. To także sprzeciw degradacji. Powrót do cząstek elementarnych. Istoty człowieka i życia.
Twórcą teledysku jest Pabloski.
Jest autorem konceptu, zdjęć i montażystą. Klip powstał ze skwapliwie archiwizowanych materiałów różnej maści. Teledysk jest całkowicie DIY
 
LARS ANDREAS HAUG "Tubmarine" - reż. Agnieszka Rogala
 
 
”Stworzyłam to video po części w Norwegii i po części w Polsce. Używając wielu technik animacyjnych, razem z Maćkiem Specjalskim i Zofią Żwiruk szukaliśmy spójnego charakteru dla przedstawienia tej historii. Są więc elementy animacji 3D, animacja poklatkowa, są też kukły i video.
Stworzyłam scenariusz o artyście, który dojrzewa do swojej pełnej postaci. Metaforą tego procesu jest przedstawiona ryba "Lars", która pływając w głębinach oceanu natrafia na ustnik od tuby. Bawiąc się nim odkrywa istnienie czegoś poza ciemnymi głębinami i postanawia to odkryć. Po drodze następuje przemiana w człowieka - muzyka czyli pełną wersję siebie samej.”
Agnieszka Rogala - jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała film w Londynie i od dawna zajmuje się montażem, często też sama realizuje napisane przez siebie projekty.
Maciej Specjalski i Zofia Źwiruk - pracują jako animatorzy. Każde z nich jest wykształcone artystycznie i oboje biegle operują programami do animacji komputerowej.
 
LAZY CLASS "Got Your Back" - reż. Krzysztof Pietrzak & Wojciech Gonder
 
 
 
OBYWATEL MISZCZYK "Powietrze" - reż. Ada Miszczyk
 
 
Obywatel w wieku 8 lat zadeklarował, że będzie grać w zespole muzycznym i pisać wiersze. Miał keyboard - na którym tworzył swoje muzyczne dzieła i wizje teledysków kręconych nad jeziorem na Grzybowej Górze. Z wycinków z gazet i samoprzylepnych literek do VHSów zrobił okładkę swojej debiutanckiej kasety. Obywatel popełniał swoją poezję, keyboard zamienił na gitarę, i glany, śpiewał w chórze, a jako podlotek założył z kolegami kapelę. Wizje teledysków na Grzybowej Górze przyczyniły się do tego, że z zawodu został filmowcem. Wiersze zamieniły się w czarny humor a nostalgia kazała odkurzyć stary keyboard. Brzmienia gitarowe wyostrzyły temperament, film uwrażliwił, a bunt pozostał w sercu – nie glanach. Jest w tym trochę różnorakości. Ale to wszystko zbudowało Obywatela Miszczyka. Na pytanie - Jaką muzyką para się Obywatel – trzeba by opowiedzieć długą historię, której początkiem jest pierwsza muzyczna deklaracja, historię, w której nic nie jest dziełem przypadku. To muzyka Miszczyka.
 
MORON "Słowo" - reż. Dawid Jezierski
 
 
M.O.R.O.N. to zespół stawiający sobie za cel połączenie mocnej, agresywnej muzyki z emocjonalnym przekazem, przestrzenią i melodyką.
Powstała w 2008 roku grupa przeszła ewolucję, która skierowała ich na wody nurtu post – hardcore. Elementem, na który zwracają szczególną uwagę są teksty w rodzimym języku. Zespół ma za sobą masę koncertów zarówno klubowych, jak i plenerowych u boku wielu uznanych artystów z kraju i zagranicy. Zawsze dają z siebie 100% serc i emocji. „Słowo” to singiel zespołu zarejestrowany we wrześniu tego roku w HZ Studio.
Teledysk został zrealizowany przez GOJA KLIPS prowadzone przez Dawida Jezierskiego - podchodzącego z Koła absolwenta Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki i Malarstwa w Łodzi, z zawodu grafika/ rysownika/ilustratora, z zamiłowania – muzyka i filmowca. To już drugi efekt współpracy Dawida i zespołu M.O.R.O.N. po zeszłorocznym teledysku do piosenki „Krok”.
Zdjęcia zostały wykonane w Warszawie oraz podwarszawskim Radzyminie. 
W roli aktorów możemy zobaczyć Rafała Jarząbka, coraz bardziej rozpoznawalnego na polskiej scenie Youtube dzięki prowadzeniu kanału „Z dobrym słowem” oraz Agatę Wieliczko, współpracującą między innymi przy organizacji Slot Art Festiwal.
 
MYRRA RÓS "One Amongst Others" - reż. Rafał Szczerbowski
 
 
Po zawieszeniu działalności znakomitego zespołu Andvari, Myrra Rós skupiła się na swojej solowej karierze, która powoli nabiera tempa. Jej pierwszy album Kveldúlfur został bardzo dobrze przyjęty na wyspie, otrzymał wiele pozytywnych recenzji, a sama artystka od czasu jego wydania zagrała wiele koncertów w kraju, w tym wiele z nich podczas letnich festiwali na wyspie. Artystka koncertowała w Danii, Norwegii, USA, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii oraz w Polsce.
Jest jednym z najbardziej cenionych singer/songwriterów w Islandii. Pisze piosenki zarówno po islandzku, jak i po angielsku i najlepiej czuje się w klimatach folkowych, akustycznych kompozycji. http://www.facebook.com/myrrarosmusic
SOUNDVIK to rozwijający sie pomysł/firma/działalność, aczkolwiek jakiegokolwiek słowa by nie użyć, chodzi przede wszystkim o promocję kultury. Skupiamy się przede wszystkim na POLSCE i ISLANDII, choć nie ograniczamy się jedynie do tych dwóch krajów. Chcemy, by polska muzyka dotarła na wyspę, a sami artyści mieli okazję stworzenia ciekawego projektu pośród islandzkiej natury, która jest największą isnpiracją tutejszych twórców. Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju inicjatywy.
SOUNDVIK to również promocja islandzkiej muzyki w Polsce i organizacja tras koncertowych islandzkich artystów po kraju.
 
SEXBOMBA "Jest źle (Kocham Cię Debilu)" - reż. Krzysztof Pietrzak &Wojciech Gonder
 
 
Album zespołu Sexbomba zatytułowany „Spam” to dziesiąty rejsowy album punkowej formacji, grającej nieprzerwanie od 1986 roku. Album zawiera dwanaście premierowych utworów i jeden kower: sexbombową wersję utworu „Dlaczego?” z repertuaru zespołu TZN Xenna. Muzycznie płyta jest kombinacją punkrocka i rockandrolla.
 
L.A.S. "Lato" - reż. Magdalena Załęcka
 
 
zdjęcia: Maciek Martyka
montaż: Artur Rej
animacja i on-line: Rafał Franczak "Smukły"
kolor korekcja: Egor Efimov
 
NA ZEWNĄTRZ "25 lat" - reż. Pabloski
 
 
Videoclip promujący album "Na X LAT ....przed końcem świata"
Materiał powstał w sierpniu 2015 . Realizacja Pabloski PI-VIDEO https://www.youtube.com/user/pabloski198
http://nazewnatrz.bandcamp.com/
 
NON SERVIAM "Miejskie ska" - reż. Non Serviam
 
 
Klip zmontowany przez członków kapeli ! (rusałke.drynde,skorupa, kujawke i pietke), w klipie obraz miasta Chrzanowa z lat 90tych ... ( lekkie wspomnienia )
 
JÓGA "Bones" - reż. Dawid Klepadło
 
 
Zdjęcia: Dawid Klepadło, Filip Skrońc
https://www.facebook.com/jogamusic
 
LAZY CLASS feat. IGLAK "Stracone pokolenie" - reż. Krzysztof Pietrzak & Wojciech Gonder
 
 
https://www.facebook.com/lazyclassoi
http://lazyclass.bandcamp.com/
 
STAREGO "Księżyc" - reż. Konrad Trzeszczkowski
 
 
Zespół Starego założony w 2012 roku w Warszawie poetycki bastard punk'a dla całej rodziny.
Mający na koncie jedną Epkę "Kosmita", wiele porywających koncertów i niezapomnianych przebojów takich jak: Policja w maju i Rozsądna dziewczyna.
Starego występuje w składzie: Paweł Gawlik - wokal, Magdalena Siemieniako - gitara, Filip Jaremko - perkusja, Mateusz Śmigasiewicz - bas, Jędrzej Kołtunowicz - saksofon, wcześniej również: Wiktor Świątkowski - gitara i Marta Lisowska - piwko.
facebook.com/zespolstarego/  
Konrad Trzeszczkowski twórca wielu wydawnict niezależnych (ktrsc-books.tumblr.com) i animowanego serwisu informacyjnego PaperBoy (obecnie zawieszony, facebook.com/Paper8OY/), trochę malarz, trochę rzeźbiarz, trochę obibok.
 
SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS "Cienie" - reż. Roman Przylipiak
 
 
zdjęcia: Jakub Jakielaszek
W realizacji wykorzystano technikę VHS, bez żadnej komputerowej postprodukcji.
To licealna historia o braku akceptacji i szukaniu wlasnej drogi osadzona w realiach lat 80-tych.
Autorzy przekazują podziękowanie Zespołowi Szkoł nr 39 im. E. Jankowskiego w Warszawie za pomoc.
facebook.com/romanprzylipiak
 
oraz
SPIRIT OF 84 "Piosenka o miłości (w stylu NoMeansNo)" - reż. Krzysztof Karnkowski
 
 
Miłość jest uczuciem totalnym, więc wymaga totalnej piosenki i teledysku nakręconego dwiema komórkami przez autora i jego żonę.
 
SPIRIT OF 84 "Sobota trzynastego" - reż. Marta Karnkowska
 

Najnowszy teledysk do utworu z płyty Spirit of 84 „Roszczeniowe Juwenalia”, która ukaże się w lutym 2017 roku.
Marta Karnkowska jest pomysłodawczynią i organizatorką Pokazów Niezależnych Teledysków na festiwalu Cinemaforum, na którym to festiwalu pracuje od pierwszej edycji. Od 1995 roku zajmuje się kinem niezależnym jako twórca i organizator. W ostatnich latach skupiła się na realizacji teledysków dla Spirit of 84  oraz na rejestracji koncertów.