7. Pokaz Niezależnych Teledysków na Cinemaforum - opisy teledysków

ADMINISTRATORR ELECTRO    -    „Niewybuchy”    reż.     Tomek Pieniak   

Scenariusz i reżyseria: Tomek Pieniak
Zdjęcia: Michał Opala, Sebastian Czech, Paweł Waligóra, Milo Johnes
W rolach głównych wystapili: Marcin Turek, Julia Stabach, Aleksandra Borowska    

„Niewybuchy” to teledysk do singla zespołu ADMINISTRATORR ELECTRO o tym samym tytule, pochodzącego z wydanej we wrześniu br. płyty pt. "Przemytnik" (Marmolada Records)

Skład zespołu: Bartosz „Administratorr” Marmol (wokal, gitary, chórki) Paweł Kowalski (instrumenty elektroniczne, chórki) Kuba May (instrumenty perkusyjne)


CHILÈ    -    „The Rules”    reż.     Kamil Kuźmiak 


Chilè to mieszanka polsko-czesko-francuskiej krwi bazująca w Londynie. 'The Rules' to trzeci singiel zespołu, który zdecydowanie kontynuuje swoją miłość do alternatywnej elektroniki połączonej z samplami i skreczami.DECADENT FUN CLUB     -    „Dead Things Never Smell Good”    reż.     Sandra Roczeń, Natasza Von Yullen, Paveu Ostrovsky  DECADENT FUN CLUB     -    „Stardust”    reż.     Sandra Roczeń, Natasza Von Yullen, Paveu Ostrovsky


NOWHERE PRODUCTION (Sandra Roczeń + Natasza Von Yullen + Paveu Ostrovsky) to kreatywne trio, które spotkało się w nicości. Fundamentem ich wizualnej współpracy jest nieustanny dialog na każdej płaszczyźnie. Obrazy ruchome oraz fotografie powstają podczas całodobowych maratonów twórczych.

Współczesny świat to śmietnik. Żyjemy w rzeczywistości pełnej przyspieszenia i wypaczenia. Być może nieprzypadkowo właśnie w tym momencie doszło do spotkania, w wyniku którego powstał Decadent Fun Club. Ich muzyka to zimny powiew świeżości i odwołanie do najpiękniejszych tradycji w jednym. W ciągu roku zespół wydał trzy single: "Serendipity", "Glitterball" i “Stardust”. Piosenki można było usłyszeć w stacjach radiowych (m.in. Trójka, Czwórka, Jedynka, Radio Kampus i rozgłośnie regionalne). Powstały także teledyski, które stanowią ważny element komunikatu Decadent Fun Club oraz zyskały uznanie na Yach Film Festival, Berlin Music Video Awards i Cinemaforum.


DIVINES     -    „Troubled Soul”    reż.     Lulu Zubczyńska  


„Troubled Soul” to historia starań młodego chłopaka o koleżankę ze wspólnej ekipy i podróż do wspomnień związanych z pierwszą miłością, wolnością i czasem zupełnej beztroski. Zmagania bohatera obserwuje budząca się do życia wiosną stara Warszawa.

Muzyka: Piotr Uaziuk, Lulu Zubczyńska (Divines)
Reżyseria, zdjęcia, scenariusz: Lulu Zubczyńska
Cast: Krzysiek Zarzycki, Jvlia Święch, Jakub Potyrała, Gleb Bondarenko, Agata Krzewska, Maja Popiołkowska, Sara Arak
    

FUTURELIGHT     -    „Back To You”    reż.     Michał Bernaś     

 
Reżyser: Michał Bernaś
Zdjęcia: Marcin Gołąb
Montaż: Hubert Irysik

Michał Bernaś - Absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Reżyser teledysków dla takich artystów jak Rasmentalism, Dwa Sławy, Joteste oraz Hang Em High. Stara się eksperymentować formą oraz przekazem obrazu.
Marcin Gołąb - Absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Operator, który zawsze stara się uchwycić naturalność oraz prawdę w swoich obrazach.    
W teledysku wystąpiła modelka Olga Radwan oraz zespół ZKS Stal Rzeszów z wicemistrzem europy juniorów w skokach do wody Andrzejem Rzeszutkiem.

Futurelight - Łódzka grupa indie rockowa założona w 2014.  Cztery żywioły, cztery światy, cztery punkty widzenia. Łączy nas cel – udowodnić, że choć w muzyce „nagrano już wszystko”, nadal można stworzyć utwory, które brzmią świeżo. Takie, które na nowo, mogą poruszyć serca słuchaczy. Nieważne, kim jest każdy z nas. Nieważne czym się inspirujemy. Ważne kim jesteśmy razem.


HAŃBA    -    „Puste Samoloty”    reż.     Joanna Kucharska / SztukodziełoJoanna Kucharska pod nazwą Sztukodzieło tworzy teledyski od 2014 roku.

Hańba - „zbuntowana orkiestra podwórkowa/folkcore”, skład: Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew Tadeusz Król - akordeon, klarnet Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew Ignacy Woland - tuba, śpiew. Teledysk animowany do utworu "Puste Samoloty" z płyty "Będą bić".


HUMAN RIGHTS    -    „Strach”    reż.     Petr (Underground Factory)

Human Rights to dzika muzyka oraz pozytywne i proste w przekazie teksty, w których mowa o wolność, szacunku, współczuciu, tolerancji - tym wszystkim o czym coraz częściej zapominamy przygniatani obłędem, wulgarnością, brutalną i zakłamaną rzeczywistością.


IPERYT     -    „What Man Creates”    reż.     Kamil Wójcik    

Polska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu z wpływami industrialu. Zespół powstał w 2005 roku w Katowicach. Grupa powstała z inicjatywy muzyków występujących dotychczas w grupach Infernal War oraz Mastiphal. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak śmierć, morderstwo czy ludobójstwo.

Kamil Wójcik - głównie twórca animacji 2d, ale również autor krótkich komiksów. Niektóre jego realizacje zdarzają się pojawiać na festiwalach filmowych, a wszystkie inne można zobaczyć na jego stronie z komarami w czekoladzie. Obecnie jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej był absolwentem plastyka z Jarosławia. Urodził się na wschodzie Polski- w Łańcucie, pierwszego stycznia, w Światowy Dzień Kaca, przez co nikt nie pamięta o jego urodzinach.


KOIOS    -    „Hate”    reż.     Adam Porębowicz 


Adam Porębowicz (Scenariusz, produkcja i reżyseria) Urodzony 1984 w Warszawie. Absolwent Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca teledysków i niezależnych filmów krótkometrażowych. Producent wielu programów telewizyjnych i festiwali filmowych.   

Zespół KOIOS powstał w 2013 r. w Warszawie. Styl muzyczny zespołu wymyka się jednoznacznej klasyfikacji poruszając się po ekstremalnych odmianach metalu takich jak death metal, melodic death, czy progressive death metal. W odróżnieniu od tekstów typowych dla gatunków metalowych KOIOS charakteryzuje się pozytywnym przekazem, niepozbawionym czarnego, przewrotnego i często niestosownego humoru.


KULTURA WIEKU ATOMOWEGO    -    „Bar Potępieńców”     reż.     Kultura Wieku Atomowego

100% DIY. Jesteśmy kapelą, która definiuje się jako "punk", choć myślę, że wykraczamy poza ramy tego gatunku. Pochodzimy z Radomia i okolic. Gramy w tym składzie już parę lat. Swoimi tekstami komentujemy głupotę i niesprawiedliwość otaczającego nas świata.   

Żeby przybliżyć okoliczności powstania klipu do "Baru Potępieńców Musimy cofnąć się w opowieści w czasie. W pewnym momencie działalności graliśmy trzy kawałki o tematyce około-alkoholowej. Taki nasz tryptyk. Akurat wtedy pojawiła się możliwość nagrania utworu w piwnicach Politechniki Warszawskiej. Wymyśliliśmy, że nagramy właśnie te trzy kawałki: "Alkohol" "Bar Potępieńców" i "Butelki". Udało się nagrać dwa ostatnie. I tak oto to, co zostało nam ze zdjęć do tego filmu, wykorzystaliśmy w poniższym klipie.   


KULTURA WIEKU ATOMOWEGO    -    „Manipulacja”    reż.     Kultura Wieku Atomowego


Ideą klipu do "Manipulacji" było zrobić szybko coś prostego, bo mieliśmy nagrany kawałek i chcieliśmy się nim jak najszybciej podzielić. Mam nadzieję, że jednak ta prostota ma swój urok i jest w stanie przykuć uwagę na te dwie minuty.


LASS    -    „Twin Peaks     reż.     Katka Michalak 

reżyseria, DOP: Katka Michalak montaż: Kuba Tomaszewicz postprodukcja: MIŁO Postproduction obsada: LASS, Simon Melekhov

TWIN PEAKS to historia fastfoodowej miłości. Do relacji między dwojgiem ludzi wkracza ego, bohaterowie tracą szansę na relację zakończoną happy endem. Wyobrażenie o perfekcyjnym partnerze pęka jak bańka mydlana. To także historia o miłości niespełnionej,  jednostronnej, a właściwie relacji, która w miłość nie zdążyła się przekształcić.


LONKER SEE    -    „New Motive Power, Part 3”    reż.     Joanna Kucharska / Sztukodzieło

Joanna Kucharska pod nazwą Sztukodzieło tworzy teledyski od 2014 roku.
Lonker See – zespół w którym również gram, razem z Bartoszem Borowskim, Tomaszem Gadeckim i Michałem Gosem. Autorem zdjęć do teledysku jest Paweł Jóźwiak, w teledysku występują Joanna Bielawska, Michał Bielawski i Robert Przybyt.


MANOID FEAT. JOSEPHINE PHILIP     -    „Take Me”     reż.     Okime Emiko 

VJ Emiko / Okime Emiko / Emilia Gumańska - wrocławska artystka wizualna,  producentka wideo, operator, vjka miksująca autorskie produkcje videoartowe. Pasjonatka tworzenia analogowych efektów specjalnych video oraz łączenia ich z motywem człowieka w procesie improwizacji.

Przy realizacji obrazu do Take Me Manoid inspiracją, oprócz oczywiście muzyki, były fantastyczne ubrania z kolekcji Pauli Fiuk, lustra projektu Oskara Zięty oraz plenery, jakie udało się odnaleźć i last but not least moja modelka, Magda.
Sam koncept klipu był bardzo prosty - główna bohaterka pozostaje w pętli swojego pragnienia, marzenia, życzenia.  Ta prostota, paradoksalnie pozwoliła na swobodę i improwizację na planie przy pracy z Magdą. Pozwoliła na swobodę w wyborze plenerów, scenografii, rekwizytów, co w efekcie sprawiło, że filmowanie było nieustannym poszukiwaniem przez każdą z nas. Klip został zrealizowany bez szczegółowego scenariusza/ storyboardu. Powstały obraz jest efektem improwizacji / interakcji między modelką, operatorką a rekwizytami / przestrzeniami plenerowymi.

"Kim jest MANOID? Skąd pochodzi? Kiedy się urodził? Czy to w ogóle ważne? Ważna jest muzyka, którą tworzy oraz live acty, które prezentuje w klubach i na festiwalach całego świata. Już teraz ma na koncie występy w Holandii, Korei Południowej, na Islandii i Słowacji. Przed rokiem grał m.in. na Audioriver, a tego lata stanie na scenach festiwali Tauron Nowa Muzyka, Instututu i Intro. I to wszystko jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu, który ukaże się jesienią w niemieckiej wytwórni hafendisko".


MANTA BIROSTRIS FEAT. EX PERT & DRUT     -    „Biesłan     reż.     Dariusz Eckert 

Muzyka : Adam Sokół(git), Grzegorz Włodek(git solo), Patryk Kozera(bas), Piotr Wlekliński(perk.) . Clip - reżyseria : Dariusz Eckert , zdjęcia : Aga Piotrowicz, Montaż : Grzegorz Włodek   

Cały pomysł na punkowy utwór powstał na bazie wspomnień mojego serdecznego kolegi, Zbyszka Pawlaka, który zapisał je w formie książki - "Pęknięte miasto" . Jest to historia beznadziejnie bezsensownej przemocy która miała miejsce 1 września w osetyjskim Biesłanie.
Napisałem muzykę, słowa napisał i zaśpiewał Dariusz Eckert, solówkę zagrał Grzegorz Włodek -  gitarman Inkwizycji.

Na pomysł klipu do utworu wpadł Grzesiek. Zdjęcia zostały wykonane w ciągu jednego dnia w krakowskim Muzeum Fotografii, reżyserował Expert., kręciła Aga, zmontował Drut.


MONROE'S MYSTERIOUS DEATH    -    „Burned Out”    reż.     Joanna Kucharska / Sztukodzieło  

Joanna Kucharska pod nazwą Sztukodzieło tworzy teledyski od 2014 roku. www.facebook.com/sztukodzielo  
Monroe's Mysterious Death – zespół grający noise/posthardcore, w składzie Piotr Polak - gitara, głos Karol Kopeć - bas Grzegorz Iwaniec – perkusja. Animowany teledysk do utworu Burned Out z płyty Out of Power.


PLEASURE TRAP     -    „All-Nighter”    reż.     Adam Zych   PLEASURE TRAP     -    „Babylon Burn”    reż.     Adam Zych

Zespół powstał na początku 2016 roku z zamiarem grania czegoś pomiędzy powerpopem, soulem i punk rockiem, ale okazało się, że to dziwna mieszanka Kinks, Rancid, The Jam, 2Tone, Cock Sparrer, The Clash, Martha Reeves i Vandellas, Niny Simone i wczesnych kapel Oi! z tekstami w stylu Billy'ego Bragga lub Manic Street Preachers.  
      

PROCESSS     -    "Stroszek" (Wariat)     reż.     Jerzy Fedak  
    
Wiosną ’87 roku ubiegłego wieku powstał obraz do pieśni „Stroszek” (Wariat) z inicjatywy ludzi zaprzyjaźnionych z zespołem. Produkcją i reżyserią zajął się Jerzy Fedak, przy współpracy z Pawłem Tyrakowskim (ówczesny menago) i Józefem Ładosiem (ówczesnym dyrektorem ZDK Łabędy). Po ponad 30-tu latach prezentujemy obraz w pierwotnej, kolorowej wersji.


SEXBOMBA    -    „Zanim Miasto Się Obudzi/ Teraz Cię Najbardziej Potrzebuję”    reż.     Wojciech Gonder, Adam Szymański, Robert Szymański.  


muzyka: Sexbomba słowa: Robert Szymański  

Teledysk do utworu zespołu Sexbomba. Powstał z fascynacji Rock’and’Rollem, meksykańskimi horrorami, których nie da się zrozumieć bez tequili i motoryzacją. Jest to zarazem debiut grupy produkcyjnej W.A.R. Video: Wojciech Gonder, Adam Szymański, Robert Szymański.
Produkcja to DIY w najczystszej postaci. Obraz nakręcony letnią nocą, głównie w Legionowie – powiatowej stolicy sexu i biznesu. Film ukończono późnym wieczorem we wtorek, 16.10.2018


SEYDA NEEN     -    „Czy Tam Na Dole Bezpiecznie Jest?”    reż.     Artur Kujawa i Aleksandra Nagórska   


muzyka: Seyda Neen (Artur Kujawa i Aleksandra Nagórska)
teledysk: Artur Kujawa i Aleksandra Nagórska, wrzesień 2018
  
Teledysk nakręcony wrześniową porą przy użyciu aparatu i lornetki, chcieliśmy stworzyć wrażenie lekkiego odrealnienia i wdrożyć widza w nasz sen. albo prościej: to utwór o - a jakże - miłości. To chyba najbardziej szczery motyw, jaki można poruszyć.
 

SFORZA/JASIONOWSKA     -    „Tylko Twoje Tylko Tyle”     reż.     Weronika Walczak    


Sforza/Jasionowska to zespół skupiony wokół wokalistki, autorki tekstów i aktorki Toli Jasionowskiej (m. in występy z grupą ‚Śmiałek’).
Znakami rozpoznawczymi składu są przede wszystkim charakterystyczny głos liderki, kobiece, introspektywne teksty oraz odważne, zaskakujące aranże, czerpiące ze wszystkich znanych gatunków muzycznych, za którymi stoją muzycy znani szerzej z formacji Uda, Quadro Susanna, Transfuzjon, czy Norfolk.

Realizacja obrazu - Weronika Walczak: absolwentka szkoły fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pasjonatka animacji poklatkowej i fotografii.

Wystąpiła - Natalia Kadzidłowska
Obraz do utworu Tylko Twoje Tylko Tyle to animacja poklatkowa stworzona na potrzeby obrony pracy dyplomowej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Piosenka opowiada o zupełnie niepodległej części kobiety a środki obrazowe koncentrują się na symbolicznym przedstawieniu stanów emocjonalnych bohaterki.


SOBOTNI ROSÓŁ     -    „Tama”     reż.     Kamil Wójcik  

Jesteśmy z Głogowa i Lubina i projektujemy rockowo - alternatywny byt, złożony z dwóch istot, oficjalnym słownikiem określany dalej jako duet.  

Kamil Wójcik- głównie twórca animacji 2d, ale również autor krótkich komiksów. Niektóre jego realizacje zdarzają się pojawiać na festiwalach filmowych, a wszystkie inne można zobaczyć na jego stronie z komarami w czekoladzie. Obecnie jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych weWrocławiu, wcześniej był absolwentem plastyka z Jarosławia. Urodził się na wschodzie Polski- w Łańcucie, pierwszego stycznia, w Światowy Dzień Kaca, przez co nikt nie pamięta o jego urodzinach.


SONAR     -    „Hidden Garden”    reż.     projekt "Szkoła Teledysków"   

Szkoła Teledysków to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych Plaster przy wsparciu miasta Warszawa.
Teledysk został zrealizowany przez grupę twórców pod opieką artystyczną Filipa Załuski.

SONAR - projekt Łukasza Stachurko (Sonar Soul), który współtworzył m.in. duet RYSY. W zespole jedyną wokalistką jest Lena Osińska (znana z The Voice of Poland), a na scenie zobaczyć można również perkusistę Rafała Dutkiewicza (grywającego ze Skalpelem, Mariką i P.Unity) oraz
 doświadczonego pianistę Artura Bogusławskiego. Nowy album “Torino” ma premierę  23 marca. Gościnnie na płycie pojawił się Holak, Miles Bonny oraz Antar Squair Blaq Jackson.  


SPIRIT OF 84    -    „Piosenka, Która Jest O Niczym, Ale Udaje, Że Jest O Czymś”    reż.     Krzysztof Karnkowski  

Spirit of 84 - zespół z Warszawy, od 2003 roku grający punk rocka wymieszanego z innymi pokrewnymi gatunkami, od nowej i zimnej fali do ska.

"Piosenka, która jest o niczym, ale udaje, że jest o czymś" opowiada o sprawach najważniejszych, teledysk zaś jest hołdem dla współczesnych, zimnofalowych wideoklipów, w których programowo nie dzieje się nic.  


SPIRIT OF 84    -    „Sens i Definicja”    reż.     Marta Karnkowska  

Teledysk inspirowany telewizyjnymi programami z udziałem popisujących się polityków, dziennikarzy i autorytetów moralnych. Stuprocentowe, radosne, piwniczne DIY, co widać i nie udajemy, że jest inaczej.

Marta Karnkowska jest pomysłodawczynią i organizatorką Pokazów Niezależnych Teledysków na festiwalu Cinemaforum, na którym to festiwalu pracuje od pierwszej edycji. Od 1995 roku zajmuje się kinem niezależnym jako twórca i organizator. W ostatnich latach skupiła się na realizacji teledysków dla Spirit of 84 oraz na rejestracji koncertów.


TARABAN     -    „The Plague”    reż.     Mirosław Stanek  

Zespół Taraban to krakowska grupa uprawiająca muzykę w stylistyce psychodelicznego rocka czy heavy bluesa z elementami stoner metalu. Członków zespołu łączą dwie pasje: deskorolka i motocykl, a jedną z nich zobaczymy w rzeczonym teledysku.

Pomysł na powstanie klipu wyszedł od reżysera filmu, operatora obrazu i przyjaciela zespołu - Mirosława Stanka. Wraz z producentem teledysku i perkusistą grupy, Krzysztofem Gońdą, opracowali scenariusz do klipu. Przy produkcji brało udział wielu przyjaciół, a na planie towarzyszyła nam nawet grupa Krakow Twerk Queens. Zdjęcia odbywały się w legendarnym klubie w krakowskim hotelu Forum i na Pustyni Błędowskiej. Na planie zetknęli się profesjonaliści i amatorzy. Były to dla nas dwa dni ciężkiej, ale owocnej pracy. Nie obyło się bez złośliwości rzeczy martwych, bo piasek pustyni nie sprzyjał motocyklom, ale pogoda wynagrodziła wszystko. Zachęcam do zapoznania się z efektami naszej pracy.  


WIDOKI     -    „Look At My Bike    reż.     Leszek Gołaszewski, Dorota Ryżko 

muzyka i reżyseria- widoki/ Leszek Gołaszewski, Dorota Ryżko
gościnnie tańczy- Agata Ryżko 
 
Teledysk własnej produkcji do pierwszego utworu zespołu. Główna bohaterka nagrana na tle białego prześcieradła poddawana jest niewyszukanym animacjom w rytm muzyki elektronicznej.


Zapraszam serdecznie do udziału w 7. Pokazie Niezależnych Teledysków na CINEMAFORUM, 11 listopada o godzinie 21:30 w Kinotece.
Wstęp wolny. Przed pokazem należy pobrać bezpłatne wejściówki w biurze festiwalowym.

strona festiwalu: http://cinemaforum.pl/
fb: https://www.facebook.com/cinemaforumfestival

Pokaz Niezależnych Teledysków jest imprezą w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych CINEMAFORUM odbywającego się od 7 do 11 listopada w Warszawie.